събота, 4 септември 2010 г.

Широко скроените

В наши дни не е много актуално да си широко скроен. Да разбираш гледната точка на другите често означава да не си гониш интереса; да се оставиш да не ти дадат това, което заслужаваш; да пропуснеш изгоди; въобще има опасност да те помислят за човек, с който може да се действа по всякакви начини и лесно може да бъде прецакан. Съвсем по друг начин стоят нещата, когато си възприеман като човек, който си тежи на мястото; когато контролираш нещата и даваш ясно да се разбере, че си знаеш интереса и когато е необходимо ще надигнеш глас да го защитиш – няма значение дали е по най-лицеприятния начин, но тебе така са те учили: „Да не се оставяш да те тъпчат другите”. Никой не може да те обвини в нищо лошо – в крайна сметка ти търсиш справедливост и посочваш грешките на другите.


Познат ли ви е този начин на мислене?


Той ме отблъсква неимоверно. И не защото съм някакъв аристократ, който разполага с всички блага наготово, а защото това е бавен и сигурен начин „борейки се здраво с живота” да се обречеш на живуркане и постоянен страх някой да не се опитва да те прецака, както вероятно ще става не рядко, даже по-често отколкото при другите хора. Защото дадена нагласа привлича сходни обстоятелства и енергии – истина стара като света. Но това нямаше да ми избожда очите толкова много, ако този тип хора в България не се срещат изключително често и този начин на мислене не се е превърнал във всеобщ еталон. До такава степен, че последствията са очевидни навсякъде – поголовен скептицизъм, консервативно „предпазливо” мислене, страх от опитване на нови неща, липса на всякаква естетика заради предпочитане на „функционалното” и „изгодното”. В българина има дълбоко вкоренено подозрение, че някой се опитва да го прецака с всичко, което му се предлага и затова когато видиш/ чуеш българи в чужбина, си личат отдалеч по коментарите и по това, че изглеждат стегнато и нелепо.


Да, не е приятно да живееш в страна с не особено висок среден стандарт, където за всяка по-голяма стъпка в материално отношение се налага да планираш разходите си и спестяваш от друго. Но това не е основание да подчиниш живота си на битовизъм и вкопчване в запазване на статуквото. Поведението на т.нар. средна класа в България често ми напомня на толкова оплюваната в литературните произведения буржоазия от 19ти и началото на 20ти век в Западна Европа – чак сега разбирам защо социалистическите литературни произведения противопоставяха поведението на работническата класа с това на буржоазията (само дето накрая работническата класа нямаше нищо против да се втурне да заприличва на буржоазната). Това вкопчане в благоденствието, това парадиране с дребните имуществени придобивки, тази липса на истински духовни потребности и ценности, на естетически критерии, не е най-добрата среда за живеене.


Работя във фирма за производство на мебели и всекидневно се сблъскваме с хора, които дори и с наемането на интериорен дизайнер, постигат най-често жилища, които са огледала на самите тях – буржоазни. По-смели цветове, съчетаване на различни стилове за постигане на оригинална обстановка, естествени и простички материали, индивидуалност – това е непостижима естетика за българина в повечето случаи. И не е въпрос винаги на пари – а на това, че дома е огледало на човека. Думата функционалност е издигната в култ и домовете се напълват с добре изолираща, но грозна алуминиева дограма, практичен, но кънтящ на кухо и простеещ ламиниран паркет, мебели-кутийки, белезникави цветове, изкуствени воалени блестящи материи, стабилни 4-крили гардероби и т.н. Всички жилища започнаха да си приличат, но не защото както през соца нямаше какво друго да се купи. (Макар че и в наши дни у нас се произвеждат и внасят неща, които масово са толкова грозни и груби, че винаги съм се чудила как хората безропотно ги купуват и с това само насърчават фирмите да продължават тази естетическа линия). Всички хора започнаха да си приличат в стремежа си да организират «удобно» всекидневието си и да постигнат «комфорт». Буржоазните идеали като се замислиш. Дали това всичко това не е заместител на умението да бъдеш щастлив?


Та мисълта ми беше за широко скроените хора. В практичността и способността да постигнеш по-добър живот в материално отношение няма нищо лошо, но не е непременно свързана с мрънкането, скептицизма и консервативното мислене. Точно обратното – повечето такива хора успяват в дребните житейски битки (и да, могат да се сдобият с кола и апартамент на кредит), но губят войната за радостта от живота.


Широко скроените хора носят около себе си ореол на лекота и наистина – нещата им се случват като че ли по-лесно, по-приятно, с повече ентусиазъм и преки пътеки. Дори и това да не е винаги, не драматизират излишно, не обвиняват другите и съдбата. Правят тихо и спокойно каквото трябва, за да се получи следващия път. И споделят себе си – по малко любов тук и там, радост за нещо всекидневно, ръка, подадена без много думи в точния момент. Не съизмерват даването с вземането, не смятат, че светът им е длъжен. И, о чудо – светът им изсипва пълни шепи с хубави изненади. Сигурно защото могат да му се радват истински.

6 коментара:

Aquawooman каза...

Днес загрижеността за другите се възприема като простотия. Отявлените егоисти, които преследват целите си на всяка цена получават повече уважение.
За жалост.

seasons каза...

На първи план е така, но винаги има наблюдателни хора, които преценяват истинската стойност на нещата. Въпросът е да поощряваме това, което уважаваме.

Ray каза...

Амин!
Само не съм сигурен за пряката връзка между широко скроен човек и нюню с мек отстъпчив характер. Както и между мрънкащите и егоистите.
От моите впечатления, тези които все се оплакват от нещо или съдят някой се чувстват несигурни и застрашени от нещо та това е просто защитна реакция.

seasons каза...

Хаха:-)
Трудно е да се каже със сигурност. Има всякакви изключения, но безкрайно многото типични случаи ми дадоха повод за размисъл.

Анонимен каза...

Гледала ли си Into the wild?

Толкова ме развълнува този филм, че все едно бях вътре в него и се докоснах до това момче - направо си представих какво е да си около човек, който не се страхува от нищо, няма нищо и има целия свят. Не посмях дори да си помисля, че аз бих могла да съм такъв човек - харесвам ги, обичам да съм край тях и съм била, но не мога да бъда такава, може би защото съм прекалено разумна и съобразяваща.

Чудела съм се как се става широко скроен човек? Дали търпейки лишения и осъзнавайки преходността на всички материални блага или просто бидейки много задоволен, оценяваш как си загубил вкуса си към живота и се обръщаш на другата страна?

Вероятно и двете.

Понякога само изглежда, че широко скроените хора се оставят да правят с тях, каквото на другите им падне. Така изглежда само отстрани. А те всъщност се забавляват, защото знаят, че е глупаво и безсмислено да се опитваш да ги манипулираш с нещо, което за тях няма стойност.

Аз имам проблем с дефиницията на широко скроен човек, защото според мен най-широко скроените хора са тези, които са вникнали в дълбоките смисли и значения на живота и могат да приемат всичко, без да се помръднат дори - например източните мъдреци. Ама от друга страна пък - това тяхното живот ли е, се питам аз?

seasons каза...

@Таня:
Не съм го гледала този филм, ще го имам предвид.

Нали знаеш колко опияняващо е да откриеш зачатък на нова черта в себе си и да се осмелиш да я изследваш. Give it a try. Щом му се кефиш, значи за някаква част от душата ти това има смисъл.

Трудно е наистина да се дефинират тези "широко скроени" хора - доколко са мъдри и доколко са някакви бохеми-непукисти и т.н. Широки са границите. Но 100% според мен важи определението, което си дала: " А те всъщност се забавляват, защото знаят, че е глупаво и безсмислено да се опитваш да ги манипулираш с нещо, което за тях няма стойност." Indeed.